30 Nisan 2018 Pazartesi

EVLENMEK RAFA KALKSA NELER OLURDU?


 Geçenlerde "Arkadaşın evlendi mi?" sorusuna 'Neden evlensin ki? İşi   var, ailesi uyumlu, kız istediği gibi yaşıyor' diye cevap verdim. 

Hiç düşündünüz mü  bir ülkede evlilik kavramı rafa kalksa neler olurdu? 

Evlenmesek boşanma avukatları, duruşmalar hepsi tarih olurdu mesela.  Hatta ve hatta  boşandığı eşini öldürdü gibisinden cinayet haberleri olmazdı.   Emniyet, mahkeme, avukatlar,  hapishaneler kafa tatili yapardı. Bu  acidan bakinca guzel evet. Peki evlenmesek daha baska neler olurdu  ve ucu nereye kadar dokunurdu?

Nikah kıymakla yetkili kurum & nikah memuru diye biri olmazdı. Evlilik cüzdanı olmazdı.  Evlilik cüzdanı soran oteller, "evlen artık yaşın geldi " diyenler olmazdı.

Altın, takı, çeyiz kavramları kalkacağı için  kuyumcular  aman aman iş yapmazdı. Çeyiz diye bir kavram  tarih olurdu.   Gelinlik, bindallı  satan yerler  kapanırdı.  Kimse evlenmedigi için abiye giyim vb. ürünler  satan yerler de bu durumdan elbet nasibini alırdı.
Kaynana, kayinpeder,  gelin, damat,  dünür, görümce..  gibi gibi kavramlar tarihin tozlu sayfalarına gömülürdü.

Nişan,  nikah, düğün organizasyonu ile ilgilenenler biterdi.  Düğün salonları ve düğün  fotoğrafçıları  sünnet düğününe çalışırdı. Kazançları  da kurtarır mıydı muamma...

Kuaförleri derin yaralardı bu durum. Bir düğünde gelin saçı,  makyajı ile birlikte kaç kişi saçını makyajını yaptırıyor bir düşünsenize... Aynı şekilde damat tıraşı, kıyafeti vs. de var.

Ev eşyası, beyaz eşya satan yerleri de vurur muydu bu durum?  Evet. 😅 Evini kiraya vermek isteyen ev sahiplerinden tutun da elektrik, su vb. faturaları bile etkilerdi bu durum. Ailen ile otururken  de aynı elektrik ve suyu kullanıyor olabilirsin ama evlenip ayrı eve çıktığında fatura yeni bir eve kesiliyor ve ekstra bir sürü vergi kakaliyorlar. Kısacası durum biraz farklı.   😉

Marketleri de vururdu bu durum. Ya
tatil beldeleri? Düşünsenize balayı tatili, balayı odası, balayı tatil yerleri  diye birsey yok.

Kısaca 'A' dan 'Z' ye  ülkede ucunun dokunmadığı yer kalmaz,  ekonomiyi oyle boyle degil 7.4 şiddetindeki  deprem gibi etkilerdi.

Ya bir de çocuk sahibi olma kavramının rafa kalktığını düşündüm şimdi.  Durum hepten vahim. 😂 Jinekolog,  eczacı,  hastane, bebe giyim,  hamile giyim, kreş,  pediatri, okul,  öğretmen, anne, baba .... ne çok kavramın, mesleğin  kullanım tarihi sona ererdi. Haritada bir ülke var ama insan nüfusu ecelini  bekleyen yaşlılar 😂😂. Toplu intihar gibi birşey. 

Neyse efendim  evlilik bir ülkenin temel taşıdır. Çocuk ta taşıyıcı kolon. 😁Ekonomiye can verin, kalkındırin, insanların ekmeği ile oynamayın demiyom. Uygun birini bulunca evlenin demiyom.   Örnekleriyle evliliğin kerametlerini de  yazdım demiyom. Siz bilirsiniz diyorum canlarım.  😁

Bir bayram yolculuğu daha beni beklerken,  Canan Karatay ' in da dediği gibi
👍
😂😂😂😂

Şeker tadında bir bayram geçirmeniz dileğiyle,  

Okuduğunuz için teşekkürederim.
Sevda ALAN ELARABY

10 yorum:

 1. valla doğru, okuyunca farkediliyor ki baya bir ekonomi varmış bu işin içinde:)
  İyi bayramlar..

  YanıtlaSil
 2. Evet arada bir böyle farklı açıdan düşünmek lazım:))

  YanıtlaSil
 3. Mutlu Bayramlar canim. Mecburiyet olmamali istemeyen hayatini tek basina da idame edebilmeli 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ❤. Evet canım tercihler mecburiyetten doğmasın. 😊

   Sil
 4. ay evliliğin modası geçiyor zati yavaş yavaş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fas ta evlenen pek yok. Hayat sartlarinin zorlugu, evlenilebilecek insan evladı sayısının azlığı ve insanların hormonsal ihtiyaçlarını orda burda karşılayanlarin varlığı ile nüfusun %60 ı bekar. Ülkemde soğanin kilosu olmuş 6,5 TL. İnsanlar neden evlensin ? Bir iken iki iki iken üç olsun😂 ayrıca takılan çok evlenme teklifi yapan az ülkemde de. Dediğim gibi modası geçiyor sanırım. 😊😄

   Sil
 5. Merhaba! Bence de böyle olurdu ama bir şey daha olurdu. Ahlak düzeyi yerle bir olurdu. Mislüman bir ülke için söylüyorum eğer aşk olacaksa evlilikten ayrı o zaman sokaklarda gayri müslim çpcuklar olurdu. Kavramların hiç biri yok sayılacaksa işte o zaman tuhaf bir hayat bizi beklerdi.:)) herşey birbirine ne kadar bağlı değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey denge. Topluma kimin eli kimin cebinde programlar sunmak yerine aile kavramı, insan ilişkileri gibi konular sunulsa bir de hayat şartları iyileştirilse sanırım kavramlar daha güçlü bir hal alır.

   Sil