21 Ekim 2018 Pazar

FAS - TAZİYE EVİHayatın gerçeklerinden biri  de ölüm.  Ölüm  de çeşit  çeşit  hani. Çok acı çeken, yatalak, dermansız  rahatsızlığı olan  insanların  vefat haberinde "Yatana da bakana da zor, kurtulmuş " derler. Bir de insanın ömrünü kısaltan olaylar,  durumlar zinciri vardır ki işte o zaman durum biraz karışıktır.

Arefe günü   iki yetişkin ve bir   yetişkin oğlu ile  yaşayan,  kocası yıllar  önce vefat etmiş,  eşimin  aile dostunun vefat haberini aldık.  Neden vefat etmiş?  Ömrü o kadarmış elbet te bazı olaylar bazı şeyleri tetiklemis.

Hayır mı şer mi bilemezsin evladına iyi diye seçtiğin gelini, damadı,  dünürü.

 Merhumun yakın arkadaşı "oğlun evlenmek isterse benim kızım evlenir , dünür oluruz  " demesi ile  evlilik gerçekleşmiş.  Bir zaman sonra mal mülk sevdası yüzünden gelin, kayınvalideye ağır sözler söylemiş.
İnsan kötü söz söylemeyince,  çevresi de güzel insanlardan oluşunca kötü söz duymadığı gibi kötü davranışa da maruz kalmıyor.  Maalesef gelinin den işittiği sözler sonucu kalp krizi geçirmis...  bir ay içinde vefat diye gidiyor devamı.

 'Ölümüne   sen sebep oldun' gibisinden bir yaklaşım  yok fakat dilden dile dolaşıyor   bu yaşananlar. Gelini ile aynı evde oturacak  kayınvalideler  bu durumdan olumsuz etkilendi doğal olarak.

Ölüm kabul edilmiş bir durum Fas ta . Böğüre  böğüre ağlayan, ağıt yakan yok.  İnsanlar  üzülüyor,  ağlıyor  ama için için yaşıyorlar  bu durumu. Ben duygularını bastırabilen biri değilim. Eve girmem ve iki kız  kardeşi birbirinden medet umar halde  siyahlar içinde,  benzi solmuş  görmem ile gözyaşlarıma engel olamadım.  Bir defa sofralarında oturma imkanı bulmuş,  tatlı sohbetlerine katılmıştım. Annesini yitirmiş  kızlar  ağladığımda bana moral verince  ise utandım.


Bu ülkede taziye evinin kapısı açıktır.  O kadar çok insan başsağlığına gelir ki.... Epey para harcamak zorunda kalırsınız gelen kişileri ağırlamak için.  Kısa süreli uğrayanlar kadar yatılı misafirler de vardır.  MESELA gittiğimiz taziye evinde bütün katlar  doluydu ve yatılı misafirler, ikramlar hatta ve hatta merdiven girişine istif edilmiş sandalyeler hazırda bekliyordu.

Böyle durumda komşulara da çok iş düşüyor Fas' ta. Yemek pişirmek, gelenlere ikram ve serviste bulunmak gibi gibi yardımlaşmalar. Kalabalık içinde acınızı  yaşama imkanınız olmuyor neredeyse.
Tereyağ,  bal, ekmek, çay gibi ikramlar dışında yatılı misafirlere yemek te yapılıyor.  Taziye evine gelenler ise genelde şeker getiriyor.  Toz şeker , küp şeker değil yanlış anlaşılmasın.  Kaya gibi sert,  koca kalıp şekerden bahsediyorum. Nane çayına kullanılıyor  o şekerler sonra.

Bu arafa vefat  eden kişiyi evde yıkıyorlar. Benim bildiğim.   Sade ve tahta bir tabut içinde merhum  defnediliyor.

Taziye evine gidip te mutlu ayrılan  yoktur herhalde.  Hatta insan kendini, hayatını  sorgular buluyor çoğu zaman.  Bu ortama ortak olduysam  muhakkak beni de ilgilendiren birşeyler vardır diye düşündüm ki düşünmek  gerekir. Kayınvalidem ile olan iletişimimi bir kez daha masaya yatırdım. Gelinlerin efendisi olmasam da kayınvalidesi tarafından sevilen biriyim hani. Buna rağmen  daha dikkatli, hassas yaklaşmam gerektiği kanısına vardım.  Siz de bu yazıyı okuyorsanız emin olun tesadüf diye birsey yoktur.  Gözden geçirilmesi gereken iletisimleriniz, konularınız vardır belki. Bir  düşünün derim.

Sağlıkla,  sevgiyle,  sevdiklerinizle kalın.

Benden size gelsin.  Dinleyin derim. 😉

Okuduğunuz için teşekkür ederim .
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. of evet haklısın. bak mesela new orleans'ta da yemek yiyip dans edip eğleniyorlar. ağlamıyolar.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Uğurlamak türlü türlü. Bana kalırsa da arkamdan gözyaşı dökülmesini İstemem. Dünyaya Gelişi kutlamak kadar dunyadan gidişi de kutlamak lazım. 😊

      Sil