14 Ekim 2018 Pazar

FAS - TÜRK ÇOCUKLARIFas' a iş nedeniyle geldiniz. Eşiniz bu ülkeye  isyerinin sunduğu  imkanlarin tadını çıkarıp   size destek olmak  adına  uyum saglamaya çalışacaktır fakat  çocuğunuz söz konusu olunca durum değişiyor.  Hangi okula gidecek?  Uyum sağlayabilecek mi?  Öğrenebilecek mi? Mutlu olacak mı? Eğlenmesi için neler yapalım?  soruları başlar zil çalmaya.

Çocuk 0-5 yaş arası ise dünya size güzel.  Bir yaşında bile kreşe alan okullar var. Fransızca,  Arapça  öğrenmek için en ideal yaş.  Malum Fas ülkesinde  Arapça ve Fransızca şart.

Eğer çocuk  5 yaş üzeri ise ve halen çocuk dediğimiz yaşlarda ise biraz zorlanacaktir. Türkçe iletişim kuramazlar. Çocuk kendini ifade edemediği ortama uyum sağlayamaz, ders notları da başarısız olur doğal olarak.  Burada size çok iş düşüyor.  Bu ülkeye gelmeden önce çocuğunuzu Arapça, Fransızca veya İngilizce Kursuna muhakkak gönderin.

Gelelim gençlere.
13 yaş ve üzeri  bana göre en sıkıntılı dönem.  Çocuk alıştığı düzeni, sistemi, arkadaşlıkları bırakıyor ve yeniden hayatını inşaa ediyor.  Hele hele Arapça, Fransızca,  ingilizce dil  bilgisi yoksa depresyon sebebi.  Öncesinde muhakkak dil konusunu çözmelisiniz.  Temel seviye eğitim bile işi kolaylaştırır.  Bu konu çok önemli. Dil konusunu Türkiye de çözmeden gelmeyin. Olmadı çocuk gelsin ve denesin. Başaramazsa Türkiye de aile büyüklerinin yanında eğitimine devam etsin. Psikolojisi ile oynamayın derim.

Eğitim anlaminda okul zengini bir ülke.  Çok seçenek var fakat bütçenize ve yaşadığınız semte hangisi  uygun?

BU ARADA ŞEHİRLERDE  OKULLAR GAYET MODERN AMA DAĞ KÖYLERİ İÇİN AYNI ŞEYİ SOYLEYEMEYEBİLİRİM. 

Maddi imkanlar dahilinde Fransız okulları, Kilise okulu,  Fas özel okulları, Fas hükümet okulları diye gidiyor alternatifler. Arkadaşımın çocukları Kilise okuluna gidiyordu ve eğitimden, öğretmenden yana memnun kalmışlardı.  Kilise okulu diyorum da müslümanlar için dini eğitim de veriliyor.  Kilise ismi yanıltmasın.

İngilizce eğitim veren okul yok mu ? Diyorsanız OHA dedirtecek rakama Amerikan okuluna kayit yaptırabilirsiniz.   British okul da varmış.  Çocuğuna  Kazablanka dan  okul bakan Eda söylemişti bunu da.  Bana kalırsa bu ülkeye iş için geleceksiniz kaba tabirle  çocuğun eğitim masraflarını ve kira giderini şirkete giydirin. Çoğu şeyi geride bırakıp, bu ülkede bir hayat kuracaksınız. Şartları çok iyi belirlemek gerekir.

Seçtiğiniz okul cidden çok önemli.  Maketten  Kabe yapıp etrafını tavaf ettiren ve bunu etkinlik diye düşünen eğitmenden tutun yağmurun yağmasını bilimsel olarak aciklayamayip Allah yağdırıyor diyerek açıklama yolunu seçenlerin bulunduğu okullardan uzak durmakta fayda var.  Fransız okulundan  tutun Kilise okuluna kadar her yerde müslüman öğrenciye zaten dini eğitim veriliyor.  Benim tavsiyem hükümet okullarından ziyade bu tarz okulları araştırmak.

Gelelim eğlence kısmına. Küçük çocuklar nerede eğlenecek? 

Cadde kenarlarında çocuk parkları oluyor fakat parktan ziyade kafa göz yarmak, çocuğu sakat bırakmak için  yapıldığını düşünüyorum. Mesela kaydırağın yer ile bağlantısı yok. Mesafeyi ayarlayamamislar. BETONA ÇAKILMAK İSTEYEN KAYSIN ' tabelası asmaları gerekir. 😂😂 Dokunduğun yer genelde  pis ve  parkın bazı yerleri idrar kokuyor. Çocuk hastalık kapar maazallah.   😅😅 Genel anlamda ot çekenler, evsizler  ve maddi durumu diger parka gitmeye yetmeyenler sahiplenmiş buraları.
Kafelerin parkları veya çocuklar için düzenlenmiş büyük parklara götürerek çocuğun oyun oynama ve sosyalleşme  ihtiyacını  karşılaşabilirsiniz.  Temiz, güvenilir.


İş sektörünün en yoğun olduğu şehir Kazablanka olduğunu düşünecek olursak  90 Dirhem  ödeyeceğiniz  Ouilfa çocuk parkıni tercih edebilirsiniz.  Beş yaş altı çocuklar için seçenek fazla olmasa da çocuğun enerjisini haracayabilecegi ortam var.
Gençler için yine  Kazablanka da Sindibad var. Yeşil alanlar, okyanus kenarı, sinemalar, avm ler, aqua parklar ve dahası  var. İnternete  bakmanız yeterli.

Siz işe gittiniz, çocuklar okula roket.  Peki ya eşiniz?  En azından dışarı çıkıp, yürüyüş yapabileceği aynı zamanda sosyal  hayatın içine dahil olabileceği nezih bir semtte ev kiralayin derim. Eşiniz psikolojisi evinizin enerjisini belirleyecek ve işin ucu size dokunacaktir.  Benden söylemesi.

Ouilfa,  Tamaris,  Maarif,  Anfa tarafından bakabilirsiniz. Kazablanka ya bayramda gittiğimizde Al Qods  caddesini çok sevdim ben. Merkezden, sahilden uzak ama Kafeler, restaurantlarin olduğu  aktif bir cadde.  Kiralar burada uygun.  Bütçesi sahil ve sahile yakın diğer yerleşim yerlerine yetmeyenlere tavsiye ederim.   4000 Dirhem, 4500 Dirhem kira ödersiniz en fazla.

Konu konuyu açtı başka konulara da girdim. Neyse toparlıyorum efendim. Her anne ve baba nereye giderse gitsin çocuğunun eğitimini, mutluluğunu  sağlamak için elinden geleni yapar.  Ebeveynler huzurlu ve mutlu olsun çocuklarin önceliği her zaman huzurlu, sevgi dolu bir ortamda büyümektir. Gerisi öyle ya da böyle gelir.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

12 yorum:

 1. hımmm fas bence işte doğu, tanca, marakeş filan yanii, orayı gezen yazarlar var, paul bowles gibi, onların romanları, sonra jim jarmusch'un filmi, sadece aşıklar hayatta kalır, sonraa casablanca filmi, bir deee çölde çay filmi. yani avrupalılar işte egzotik diye gider, doğunun gizemini hissetmek için :) timbuktuya giderler, katmanduya, bunun gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişiklik iyidir. Avrupalı için bu ülke nimet. 1 euro 11 dirhem. Türkler de ona keza. İş nedeniyle gelip paşalar gibi maaş alıp, Türkiye de bulamayacaklari imkanların tadını çıkarıyorlar. Ülkeye dönünce de ev araba alıyorlar. Egzotik te bir ülke evet. Bır gün bu ülkeye veda edecek olursak kesinlikle özlerim.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Baktım canım. Teşekkürler. Sade, bilgilendirici ve keyifli bir paylaşım yapmışsın. Diğer arkadaşların bloglarina da bakacağım.

   Sil
 3. Merhaba çok güzel bir blogunuz var :) Sizi Deep'in blogunda gördüm :) Bu arada kiliselerde müslüman çocuklar içinde dini eğitim verildiği söylemisiniz ama, ne kadar yeterli olabilir bilemedim. Hç aklıma yatmadı :) Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Adı Kilise okulu fakat verdiği dini eğitim diğer okullardan farklı değil. Zaten öyle olsa bu ülkede barındırmazlar. Fiyat olarak uygun ve eğitmenler ilgili. Sevgiler benden

   Sil
 4. Ne kadar bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Fas'ı hep merak etmişimdir. Tahmin ettiğim gibi bir anlatım buldum. Çok teşekkürler. Emeğinize sağlık. Deeptone'un tavsiyesi üzerine geldim. Ben de beklerim :))

  Sevgilerimle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok memnun oldum. Tabi ki ziyaret edeceğim blogunuzu. Sevgiler.

   Sil
 5. Merhaba turkiyede yaşıyorum faslı bir bayan ile tanıştım fasta yaşıyor birbirimizi çok seviyoruz evlenme kararı aldık ne yapacağımı bilmiyorum fasta düğün nasıl olur ne maliyet olur tam bir bilgim yok bana yardımcı olursanız sevinirim face;musa küsbeci insta:Musa Küsbeci tel 0541 394 3744 bana ulaşırsanız çok memnun urum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Musa bey. Evlilik işlemlerini Fas ta yapmak çok zahmetli. Evleneceğiniz kişi Kazablanka veya Rabat ta yaşıyorsa evlilik işlemleri için ne gerekli sizin adınıza sorup öğrensin. Bu konuda Rabat Türk konsolosluğu ile de irtibata geçiniz. Onlar da yardımcı olacaklardır. Evleneceginiz kisi Rabat tan uzak bir sehirde yasiyorsa nikah Türkiye de gerçekleşsin derim. Gelelim düğün dernek olayına. Şimdiden sıkı pazarlık yapın Evleneceğiniz kişi ile ve evde parti organizasyonu yapmayı teklif edin. Ekonomik bir organizasyon düşündüğünüzu bütçenizin buna yeteceğini bildirin.20000 bilmedin 25000 Dirhemden fazla tutmaz böyle bir düğün. Bir Bilezik, gösterişli bir yüzük almaniz yeterli takı olarak. İster Türkiye'den alin ister Fas a gelince. Eğer takıları Türkiye den getireceksiniz faturasını da içinde bulundurun. Valiz kontrolünde soracaklardir Fas polisleri. Olmadı anneniz parmağına koluna taksın. Ayrıca eşinize 5000 Dirhem verirsiniz hediye olarak. Olabildiğince ekonomik yaklaşın aksi takdirde siz zorlanirsiniz. (Uçak bileti bile başlı başına yetiyor zaten...) Hakkınızda hayırlısı olsun.

   Sil
 6. O taraflara henüz gidemedim, benim için soru işareti. Yazınız da çok güzel anlatmışsınız önyargılarımın hepsini yıktı ve geçti:)

  sevgi ve ışıkla

  YanıtlaSil