1 Haziran 2018 Cuma

IRKÇI MISINIZ?
Türkiye sınırları içinde büyüyorsan çoğunlukla toplumdan ya Türk ya Kürt ya Alevi ya Arap ya da Gavur denilen başka dinden olan  insanlardan nefreti öğrenirsin.  Irkçılık dünya genelinde olan bir beyin tutulması ama ülkemde olan ile devam edelim. 

 Arap ile evlenir misin? diye bir video yapılmış. Altına  yazılan yorumlar 'Oha' dedirten türden. Eskiden de vardı  düşmanlık  ve ırkçılık  ama günümüz  Türkiyesinde Suriye Araplari ile bu düşmanlık daha bir artmış durumda.

Youtube kanalında yayınladığım bir videonun altına fındık beyniyle biri yorum  yapmış. Yorum ırkçılık içeriyor . Yabancı biri ile evlenen bir başka kadının kocası için de " Adamı  Türkleştirdin"  diye yorum yazılmış. Hakaret mi iltifat mı bilinmez. Nasıl  bir yüksekten görme durumu varsa milletimizde.

Ortalıkta  nefret söylemi,  negatiflikten beslenme,   yoruma açık  her paylaşıma abanma durumu olan  parazitlere şahsen  fırsat vermiyorum.  Youtube ve instagram hesabım yorumlara kapalıdır.  Blog yazılarıma gelen yorumları da okumadan onaylamam.

İlk olarak şunu bir açıklamak istiyorum. Eşim Fas' in yerel halkı olan amazigh,  berberi kökenli bir insan olup Arap değildir.  Soyadı verilirken babası listeden Elaraby soyadını seçtiği için soyadları Elaraby olmuş.  Eşimi ilk gördüğümde Arap, Afro .. ne olduğunu da önemsemedim doğrusu. Dinini bile bilmiyordum.   İnsan olmak yeterliydi  bana göre.

Kızlar özellikle Türk kızları başka ülke vatandaşı ile evlendiyse  kesinlikle hakaret, küfür  veya hadsiz yorumlara maruz kalıyor. Türk erkeği başka dinden ve ülkeden biri ile evlendiginde ise  aynı tepki verilmez. Yani burada yine gizli  kadın düşmanlığına da şahit oluyoruz.


Fas'ta evlilik bilinci olan, evden işe hayatı olan, haftasonu ailesi ile zaman geçiren adam sayısı  cok mu? HAYIR!  Herkes Mostafa değil kısaca. Peki bu sadece Fas a özgü bir durum mu ? HAYIR! Türkiye de muhafazakar geçinen is seyehati diye Rusya s.. turizmine katılan adamlar var. Kızı yaşındaki kişiyi sevgilisi yapanlar, evinin geçimini karısına yükleyenler,  maçı, kahvesi, meyhanesi,  pavyonu derken evin yolunu bulamayanlar, karısını döven mi desem kesen mi😒  var oğlu var .  O yüzden bu ülke insanı ile evlenilir veya evlenilmez demeyeceğim. Herşey  den önce insanlığa önem verip, insan mı ? sorgulamak gerekir

Mesela ben  tekrar dünyaya gelmiş olsam ve Türkiye topraklarında doğmuş olsam yine farklı ülke vatandaşı ile evlenmek isterim. Farklı bir kültür ve ülke insanı ile evlilik  zenginliktir. Dünya  insanı bilincini de besler. Fanatiklesme, taraf tutma gibi gibi beyin tutulması yaşatan durumların dışında tutar kişiyi. .

Irkçılık ile beslenilen, üstünlük taslanan, geçmişin gölgesinde serinleyen  toplumlarda ırkçılık  giysisini çıkarabilmek zordur  demeyeceğim!  İnsan  olan bunu rahatlıkla başarır. İnsanı
ulke,  din, mezhep,  ırk olarak ayırmayan insan olarak değerlendirenlere selam olsun.

Irkçılık,  sistemin toplumlara  bulaştırdıgi bir hastalıktır.  Dünyada çoğu negatif olayların başlıca sebebidir. "Başka  bir Dünya mümkün" diyorum Metin Hara' nın  da dediği gibi.

Sevgiyle, bütünlük içinde kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

12 yorum:

 1. Irkçılık hastalıktır dediğiniz gibi. Tüm dünyada yaygın bir hastalık. Toplumlar ne toptan kötüdür ne de toptan iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki toplumları oluşturan insanlar bilinçlendikce, farkındalık arttıkça toplumların daha iyi olma olasılığı yüksektir.

   Sil
 2. aşk varsa gerisi mühim değil..mutluluklar.

  YanıtlaSil
 3. Aslında başka bir dünya ihtiyacına gerek kalmadan bu dünyada her şeyi paylaşmak ve kabul etmeyi öğrenmek daha kolay. Irkçılık da ötekileştirmenin her türlüsü de yüksek egodan geliyor. İnsanın en büyük düşmanı. Ama hala çoğunluk adil ve objektif olanlardadır umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 'Yüksek ego' katılıyorum size. Başka bir dünya aslında kişinin düşünce dünyası bana göre. Yaşadığımız dünya zaten kusursuz, bütünlük ve uyum içinde. Çok teşekkür ederim yorum için ❤

   Sil
 4. heey ivit faslı ile evli olduğunu biliyodum daaa baksanaaa nerde tanıştın, yani sen fasta mı doğdun ki, türkiyede mi tanıştın, tanışıp fasa mı gittin. şunu annatsana yaaa :) dünya kupasında fas var, izliyonuz muuu :) ne iş yapıyo eşin, hadi annat şu hikayeyiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de doğdum. Mudanya'lıyım. Çalıştığı şirket eşimi o zamanlar Turkiye' ye staj için roketlemiş. Güneşin bir başka doğduğu 😂 bir otelde muhasebede çalışıyorum o zamanlar. Baktım ofis caminin önünde kapkara bir adam. Müstakbel eşim dedim ofistekilere. Mesai bitiminde yolda kendisi beni gözüne kestirmiş olacak ki arkadaş olmak için epey kosturdu. Arkadaş diye başladık şu an Fas ta yım. 😅 Eşim otomotiv sektöründe kalıpçı, teknisyen ve mühendislerle aynı departmanda projelerde çalışıyor. Evet eşim izliyor Dünya kupasını. Benim futbola ilgimin ölmesi 80' li senelere dayanır. İzlemiyorum 😅 ❤

   Sil
  2. müstakbel eşim dedin mi gerçekten, espirik yaptın yani ve gerçek oldu haaa, çok tatlııı :)

   Sil
 5. Dünya insanı olmak en doğrusu. Doğduk, büyüdük, gideceğiz geldiğimiz yere..

  Arap olsan ne farkeder, Türk olsan, müslüman, gayrimüslim, olsan ne farkeder,,

  yol aynı , yolcu aynı, hedef aynı..

  YanıtlaSil